Z czasem szczoteczki do zębów tracą swoje właściwości i zamiast utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej tylko ją pogarszają. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia częstotliwość wymiany szczoteczki, a także jej właściwe czyszczenie po każdorazowym umyciu zębów.
JAK DBAĆ O HIGIENĘ SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW?
Naukowcy odkryli, że na naszych szczoteczkach do zębów występuje nawet do 10 milionów bakterii i innych drobnoustrojów. Nie są to jednak drobnoustroje, których należy się przesadnie obawiać, bowiem pasty do zębów w swoim składzie zawierają antybakteryjne środki uniemożliwiające ich rozwój. Nie znaczy to jednak, że nie warto dbać o odpowiednią higienę szczoteczki. Przede wszystkim po każdym umyciu zębów szczoteczkę należy dobrze wypłukać wodą, a następnie pozostawić w pozycji pionowej w takim miejscu, aby mogła wyschnąć. Brak powietrza i wilgoć to najprostszy sposób do wyhodowania pleśni lub bakterii. Jeśli jednak nie masz pewności, czy szczoteczka jest odpowiednio czysta, lub cierpisz na obniżoną odporność, czy zakażenie w jamie ustnej od czasu do czasu możesz wypłukać szczoteczkę w alkoholu, płynie do płukania jamy ustnej czy w wodzie utlenionej – wszystkie wymienione roztwory mają właściwości bakteriobójcze.
Według dostępnych statystyk, przeciętny Kowalski wymienia swoją szczoteczkę do zębów rzadziej niż raz do roku.
JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW?
Zużycie szczoteczki zależy od osoby użytkującej a nie od częstości mycia. Lekarze zalecają wymianę po maksymalnie 3 miesiącach. Najlepiej wymienić szczoteczkę gdy włosie ulegnie odkształceniu. Z tego powodu szczoteczka traci możliwość dokładnego oczyszczania zębów z płytki oraz traci skuteczność docierania do trudniej dostępnych miejsc. Jeżeli używasz szczoteczki elektrycznej wystarczy wymienić końcówkę.